
Név: Liriodendron tulipifera (sárga nyárfa, amerikai fehérfa, tulipán nyárfa, tulipán fa, kanári fa, kenu fa, gerinc fa). Nem valódi nyárfa.( keverékfa)
Növekedési terület: Kanada és az USA keleti része.
Beszerezhetőség: Könnyen elérhető.
Súly/Keménység/Sűrűség: Keménysége 2.7 font/board foot, juhar 3.4, vörös tölgy 3.75, meggy 3.3 font. Janka skála – 540, juhar 1450, vörös tölgy 1290, meggy 950. Ez az érték azt mutatja, hogy hány font súlyú nyomással tudunk egy 44-es acél golyó felét a fába nyomni.
Ár: Fele annyi, mint a juhar.
Természeti lelőhelyek gondjai: A nyárfa apró magokat hullat, amik sok állatnak szolgálnak eledlül, úgymint nyulaknak, mókusoknak, rágcsálóknak és sok madárnak. Kolibrik, méhek és egyéb rovarok pollenizálják a fa virágait. Ezek a nagy fák menedékül is szolgálnak, pl madaraknak, kis emlősöknek.
Megjegyzések: A “tulipán fa” elnevezés a levelek tulipán formájából származik. A fa magassága elérheti a 150 láb magasságot 3 láb széles törzzsel.
Hangszín: A nyár dob alapmagassága alacsonyabb, mint a juharé és hosszabbak a hangok. A hosszabb, alacsonyabb hangja elmosottabb, különösen 2 és 4 alatt játszva. Nem száraz, hanem selymes hangzású dob.
Dinamikai skála: Pianissimótól fortissimóig a hang karakter jegyei egyenletesek maradnak.
Tonalitás: Rendkívül “éneklő” dob. Számos hely van a dob tetőn, melyet megütve elég világos, egyértelmű hangot kapunk. A sweetspot kissebb, mint a juhar dobé.
Hangolás: Meglepően konstatáltuk, hogy a nyár dob és a juhar dob hangolási spektruma megegyezik.
Rezonancia/Elhalás: Az alacsony frekvenciájú hangok elhalási ideje hosszabb, mint a juhar dobon.
Kereszt ütés: Magasságban alacsonyabb. A nyárfa kétszer annyira birtokában van a jó keresztütés hangzásnak, mint a juharfa.
Hangerő: Mind a dob és keresztütés hangzás hangosabb, mint a juhar dob esetében.
Érzékenység: Megegyezik a juharéval.