….bocs ha kissé erős voltam nem szeretném a kedvedet szegni,mindenképpen méltányolom a törekvésedet,de fontos,hogy a kritikát is elviseljük és tovább tudjuk gondolni a dolgot,és ne vegye el a kedvünket a kisérletezéstől.
Ez még kicsit,savanyú,kicsit szockó de legalább működik:)
….gratula egyrészről,hogy töröd a fejed!….másrészről meg szerintem gagyin néz ki,ha nem krómozod,fested,polírozod…stb. rögtön az jön le,hogy egy összetákolt dolog,ami a funkcióban nem is lenne gáz,de azért ma már csak szép igényesen kidolgozott megtervezett,kivitelezett dolgokba érdemes belemenni,ha az a cél,hogy eladható legyen.
Hát nekem ez nagyon tetszik…. de komolyan…. Nekem eddig a GMS babái tetszettek a legjobban eddig azért mert egy kicsit ilyen mechanikus érzetet kelt és ez is grat….
Nos, belátom, nagyon lassan akar ez az ATLANTIA dob megjelenni, de hát nem zavar a török (hál’ Istenek)!!!
Azért – mint eddig is – száz szálon futa a téma, és egyet ezek közül meg kívánok osztani Veletek. A kritikákat is örömmel várom.
Szóval: elkészült egy (lehetséges) ATLANTIA hangolócsavar-ház (hétköznapi nyelven “baba”). Az ötlet egy barkácsáruházban ütött “csavart”: egy egyszerű toldóanya. A 12 mm-es kb akkora, mint egy AMATI baba.
A cél az volt, hogy az egész baba csavarboltokban beszerezhető elemekből álljon össze. Hát ez lett belőle :
Iiiiiiiiiiigen: nagyon brutális !!! De – ahogy szokták volt mondani – “kicsi is, savanyú is, de a miénk” !!!
Már említettem, hogy én vagyok a legjobban ellene a dobtestekre felszerelt fém-elemeknek, mert meggyőződésem, hogy tönkrevágják a fa finom rezonanciáját. Mégis: nem állhattam meg, hogy egy ilyen badarságot ne töltsek fel ide …
Pontosítok: van tehát egy – előre összeragasztott, háromrétegű – nyárfa “tábla”, amelyre rá van ragasztva egy – szintén előre összeragasztott, háromrétegű – nyírfa “tábla”. Tehát a 3-3 réteg között – ugyebár – csak ragasztó van.
MINT MINDIG,
MOST IS IGAZAD VAN !
KÜLÖNÖSKÉPPEN ABBAN,
HOGY Pl. A NYÍR-NYÁR RÉTEG KÖZÉ ILLESZTETT
KEMÉNYEBB, Pl.: DIJÓ JAVÍTJA A TESZTET !
KÉT PUHÁBB KÖZÖTT AZ 1 KEMÉNY
REZGÉSILEG FŐNYEREMÉNY !
GÁTOLJA A SZABADREZGÉS IRÁNYÁT
(csak)NÉZD MEGA LABOR AMPLITUDÓJÁT !
VAGY KÉRDEZDA MINDENDOBOK TUDÓJÁT . . . . . . . . . . . . . OSZT TATANKA MAJ’MEGMONGYA
én is pont ezt olvasgattam tegnap. a Reference szériáról beszélsz. és még a Bearing edge szöge is más. Egy és ugyanazon szerkón belül. Indit kell megkérdezni, ő a szakértő
Hát … nekem is olyasmi érzésem van, hogy kedves Maffay barátunk a “belső szem” és “magasles”, aki arra vigyáz, hogy ne durvuljanak el a fórum topic-jai. Ez így is lenne jó!
Azt hiszem, Attila valahol írta, hogy az “á” meg az “í” között van (matematikailag) az “e” (mármint a magánhangzókat illetőleg), és akkor a “nyár” + “nyír” = “nyer”
Bár … igazándiból … az “á” és az “í” között az “é” van, tehát nem “nyer”, hanem “nyér”. És akkor már az egésznek semmi értelme!
Amúgy tegnap lapozgattam a Pearl 2006-2007 katalógusát: hát amit ott írnak a különböző alapanyagok “vegyítéséről” írnak … Dobtam egy hátast! Különböző átmérjű dobtestek különböző (vegyes) rétegrendekkel készülnek, mert AZ ÚGY JÓ!!! Igaz lehet ez? Vagy csak jó marketing fogás … ?
Úgy legyen! Mindig nagyra értékeltem, ha valaki MER !!! Mindegy, hogy világhírű dobot, vagy káposztásdézsákat gyártatok a végén. De legalább megpróbáltátok! Gratula !!!
Egyébiránt: tényleg mi van a “bearing edge”-dzsel ??? Vagy csak a photo csali. A Maffay-én is “hiányzik! Aműgy nekem tényleg “nyír-nek” néz ki (bár nem vagyok egy “faszakértő” …
A fa szerintem nem bükk és az Amatin a külsô réteg (legalábbis ami nekem van lecsupaszítva) nem függôleges a szálirány. Ezen pedig az. Ha pedig Amati akkor hova lett a bearin edge?…
Ez meglátásom szerint egy bükk test. Sopron Császárának útmutatását követve én is alaposabban megnéztem a képet, s az azon látott dolgok, valamint az anyag elgondolkodtatott…
Ahogy délszlávországban mondják: “a Te szádból az Úr fülébe” !!! Itt természetesen a “világhírű”-ségre gondolok, de – egyenlőre – megelégednék szép kis hazánkkal is !!!
Nos, én inkább töprengésnek, mint álmodozásnak nevezném az elmúlt időszakot. Majd szét durrant a fejem, mert egyidőben elmélkedtem fa-, fém- és plexy-dobtestekről, illetve fa-, fém- és műanyag-hardware-ről. Nem is akartam “beszólni” ide, míg össze nem áll a “téma”, de úgy tűnik, illik néhanapján azért életjelt adni az ATLANTIA Drums produktumról.
Egyenlőre csak egy képpel szolgálhatok: ez a fa-dobtest. Három verzió készült: hat réteg nyír, hat réteg nyár és három nyír + három nyár. Szeretném hinni, hogy a “betűcentralizálás” logikáján haladva: ” nyár + nyír = nyer “, de biztos, nem ez a nyerő. De Maffay barátunk majd elmondja a véleményét …
Három technológián mentünk keresztül (az első kettő besz…rt, pedig köztük volt az az “acél-káposztáshordó-facsarófejjel” téma is, amit a TAMA honlapján látni). Végül is olyan baromian egyszerű technikát próbáltunk ki, hogy amikor megcsináltuk a sablont, fetrengtünk a röhögéstől. Amikor azonban kivettük az első testet a “szaunából”, már senki sem nevetett.
Persze, a hangja az nagyon érdekelt mindenkit, ezért REMO PinStripe került rá. Hát … az hogy nekünk nagyon tetszik, sajnos egyenlőre kevés. Majd ha egy egész szerkó készen lesz, felkérünk egy (vagy több) hazai szaktekintélyt, hogy mondjon róla őszinte véleményt!
Egyébként én már csomó leírást találtam cocktail épításről (pl lábgép megfordítás, meg állótam sodronyozás)…de nem offolok…beszéljük meg itt: http://www.ritmusdepo.hu/forum/tema.php?id=424
Arra már én is gondoltam…
Nemtom melyik képet küldte a Maffay, de a Dimavery szettet meg tudtam volna venni 60ért is, csak lekéstem rólla, mert közben megszűnt a hazai forgalmazás…szal ezzel nehéz lenne versenyezni… Egyébként az adott CDS model állótam mérete 15″x25″.
Nem is tudom, mit mondjak. Igen (hogy az alábbi levélre válaszoljak): az a “rendes állás” most nem “le-köt”, inkább “le-tapos”. Sajnos ez az igazság. Megjegyzem: ennek a “rendes állás”-nak köszönhetem, hogy eljuthattam arra a pontra, hogy – akár – saját dobszerkókat is gyárthassak egyszer. És hogy ez valósággá is válhasson, még egy jó ideig megtartom ezt a “rendes állást”.
Tulajdonképpen – legalábbis egy időre – szerintem le is jegelhetjük ezt a topic-ot: akik hozzá akartak szólni, megtették, akik meg nem kívánják megosztani ötleteiket, ezentúl sem fogják!
Úgyhogy: folytatás várhatóan az első ATLANTIA dobok elkészültekor …
Tényleg füstöl valami a búrád alatt. OK, ez az infúziósgumi (vagy mi) a csavar és a fa közé nem egy világrengető találmány de … őszintén szólva ezt le fogom “nyúlni” tőled, és megcsinálom az én szerkómon. És persze én is várom, hogy láthassak végre egy ATLANTIA dobot !!!
Nagyon jár az agyad, úgy érzem. Remélem egyszer láthatok is valami tervet rajzon, vagy hasonlót, mert tetszenek az ötleteid, de az se lenne utolsó, ha egyszer kipróbálhatnám az egyik találmányodat!
Ma például látogatóban voltam egy kórházban egy betegnél. Egy kamasz, nemrég műtötték. Éppen szedték le a “glükóz-infúziót”, amikor megcsillant a szemem. Rögtön elkértem a “csövet”, hazahoztam, egy félig kész tam-ról leszedtem az egyik babát, egy mm-rel nagyobb lyukat fúrtam a tesbe, majd a baba-rögzítő csavarra ráhúztam egy akkorka darabkát a csőből, amilyen vastag a dobtes. Így most a babát tartó két csavar nem érintkezik a fával, hanem a kettő között van egy műanyag “betét”.
Van ennek valami értelme? Na jó, az tuti, hogy ilyne megoldásokat már 100-an gyáranak …
Nem csak Neked van munkád ám’. Nem nehesztel Rád szerintem senki, csak tényleg keveset hallani felőled. Amúgy átérzem azt, amit írsz. Kikapcsolja az embert munka közben valami más irányú kreatív gondolkozás. Gyorsabban és hasznosabban repül az idő tőle. Főleg hasznosabban.
Minden jót! (és nem kell mindig köszönni a topikban ez egy fórum, nem e-mail)
Egyetértek Veled: az ötlet, mint ötlet jött, azt rögtön tudtam, hogy megvalósítani baromian nehéz lenne. Egy szintén asztalos szaki is csak “hangosan elmélkedett” velem együtt: nem mondta azt, hogy a “törökfürdő szaunájában” megoldható a szártítás.
Sajnos én sem tudom, mit takar a Karbon-Kevlár szövet? Az úriember, aki az első “lemezkéket” mostanság erőlteti bele egy általa kreált acél-sablonba, egy másik ternékénél használ egy bizonyos karbon-vásznat 3-3 régteg furnér között. Azt megbeszéltük, hogy az első négány “próbatest” után kipróbálja itt is ezt a “sandwich” kombinációt. Ilyesmire gondolsz???
Ezennel nyilvánosan is cáfolom az előttem szóló “ctb”drummer-t: IGENIS foglalkozom a topic-ommal. Tegnap késő este egy varsói szálloda amolyan bu”z”iness room-jából be tudtam kukkantani ide dögfáradtan. Erőm, már nem volt reagálni …
Nos, szégyenteljesen bevallom mindnyájatoknak, hogy nekem bizony van egy állásom. Mármint állandó munkahelyem. Tudom, ez az összes “csak dobos” kollégának nagy megrázkódtatás, de ez van! Ha emlékeztek, mondám az elején, hogy építész vagyok. Szégyenszemre, jelenleg ebből is élek.
Egyenlőre csak így tudok higgadtan és megfontoltan agyalni a dobgyártáson (rengeteget vagyok üzleti úton, és még nyomom a pedált, “a” ponttól “b” pontig vaaaaaaaaaaaaaaaan időm bőven agyalni a dobgyártásról. Hogy őszinte legyek, pont a kocsiban jönnek a legjobb ötleteim. Szerintem megkérdőjeleznétek a “beszámíthatóságomat”, ha most csak úgy ülnék a nagyvilágban, és várnám, hogy elkészül egy saját dobom!
Goöndolhatjátok, hány “szálon” kell elindulnom (és futnom párhuzamosan), hogy minden alkatrész (amit magam kívánok gyárTATni), “sínre kerüljön”. Természetesen naponta végigolvasom a legfrissebb hozzászólásokat, nyugtázom, hogy már-már alig maradt valami (ha maradt egyáltalán), amit még nem csinált meg valaki. Ami egyébként csak nagyobb “elan”-t ad, hogy tovább törjem a fejem.
Szóval: itt vagyok, nézelődök, olvasgatok, néha írok egy-két ilyen szöszenetet.
Köszi továbbra is az ötleteket! Talán mégse jó, ha ilyen összefoglaló hozzászólásokat írok, hanem áttérek a “válasz erre” rendszerre …
Maffay! Milyen favastagságúak a képen látható dobok? Úgy ~ 1INCS ??? Nagyon jól néznek ki, de ezen lehet dobolni, vagy ez csak tényleg az IKEA-nak valami reklámfotója? Láttam már HEINEKEN söröshordó-szerkót, nagy EIDAMI sajtokból álló szerkót, de IKEA-t még nem …
….ha esetleg vki tudna pontos külső átmérő méreteket mondani a dobtestekre …8’10’12’…stb….mm-ben….mert úgy vettem észre ahány gyártó annyi méret…de biztosan van vmi szabvány…..
…..a puding próbája….…..remélem csak Neked nem volt szerencséd!….a legtöbb dobgyártónál a feketedió drágább mint a maple….és azt állítják,hogy meleg zzíros hang!….na majd kiderül!….hát egzota fákat itthon csak Arany Áron lehet beszerezni…..de addig is van idehaza rengetek kitűnő hangszerfa.
Félreértés ne essék: nekem nem tetszett. Nagyon száraz és színtelen volt a hangja, nem lehetett jól hangolni. Egy 6.5×13″ Heartwood pergő volt, gyönyörűen csinálta meg a dobot a készítője, öröm volt ránézni, de nem volt öröm játszani rajta. Eladtam, egy holland gyűjtő arzenálját gazdagítja. Szerintem a fekete diónál sokkal jobb választás (ha az ember hozzáfér) a jarrah vagy a bubinga, esetleg a padouk. A diót sokan használják, de nem véletlen, hogy pl. Craviotto mester művei közül a steambent dió shellek a legkevésbé népszerűek (keveset is csinált ezekből), a juhar, kőris és cseresznye sokkal jobban ‘fogy’. A már emlegetett Spirit dobok ironwood-ja meg olyan sűrű fa, hogy semmi ‘fás’ nincsen a hangjában, igazi műanyag feeling volt az a dobot ütni. Mindegy, azt is eladtam. A te dobodra nagyon kíváncsi vagyok, egészen biztosan másképp fog szólni, mint a Heartwood.
Üdv, JoGa
…..meglepődve hallom,hogy a feketedió rosszul szólt!……igaz én még nem hallottam ….de eddig csak azt olvastam mindenhol,hogy a feketedió az egyik legjobb fa …..a a dobkészítők favorizálják!…..na majd meghallom egyszer a sajátomat……ha nem tetszik majd eladom itt a depón!)
A “ráhúzom egy fémcsőre, és be a szárítóba” biztosan megreped. Ha pedig kívül van a fémcső szárításkor, akkor eltörik. A mesterséges szárítással az a gond, hogy a szárítókamrából kivett faanyag minden esetben visszaszív magába nedvességet. Ráadásul szárítás közben is mozog a fa. A természetes szárításnál ilyen probléma nincs, viszont az európai klímánál 1 cm vastagságú keményfa kiszáradásához 1 év szükségeltetik.A dolog pikantériája, hogy ha rönkben lerakod a fát száradni, a bélsugár mentén biztosan megreped. Tehát a bélsugarat ki kell fúrnod, mielőtt lerakod száradni. Az “egy rönkből több darab” technológiáját régóta ismerik a faesztergályosok (l: 30-as években megjelent Drecher című könyv ). Itt megint fellép a fa szárazságának problémája, mert míg egy teknőnek tök mindegy, hogy megmunkálás után elmászik-e néhány centit, addig ez a doboknál nem igaz.Tehát a teknő még “dolgozhat” esztergálás után, a dobtestnél ez nem szerencsés. Az igazán száraz keményfa viszont tényleg kemény- a 10 éve száradó almafa vágásánál szikrázott(!)a szalagfűrész…
Hja igen… Még valami. Az ún. wooferek is ezen ötlet alapján lettek kidolgozva. Pl. a Yamaha és a DW (Woofer) is gyártja. a DW Woofer látványosabb, bár én nem a lábdobon gondolkoztam.
A tömör fa nem csak jól szól, hanem tömör gyönyör is. Esztétikus, egyéni, gyönyörű!
Spiritet nem vennék még egyszer; a pergőm repedt volt és a lifetime warranty-val pont elküldtek a p-ba. Meg aztán nem is szólt jól, sztem. A Canopus Zelkova pergő már más tészta, a Brady is csinál(t?) tömör pergőket 3000$/db áron (mert hogy az alapító Chris Brady éppen kiszállt a nagy Brady cégtől és csinált egy másik Brady céget..ki tudja mit csinál még az öreg..). Ezeken kívül még a Luka Percussion tömör juhar dobjai figyelemreméltóak. Ehhez megfelelő fát találni mindenfelé, a lényeg a szárítás, ami több hónapig,évig tart. A Zelkovákhoz akár 2-3 évig is száradnak a rönkök. A Spirit sztem itt hibázott és nem vártak eleget (biznisz, biznisz, hama, hama…), ezért repedeznek a dobjaik. Volt nekem egy tömör fekete dió Heartwood pergőm is; szép de rosszul szólt. Így maradt csak a Zelkova, ami viszont…de ezt már mondtam.. Ők spéci módon, nem szabályos hengerré formálják a shellt, így minimális a fában a feszültség. A hírek szerint Zelkova még nem repedt el.
Üdv, JoGa